Odkurzanie przemysłowe w cementowniach – korzyści środowiskowe i ekonomiczne

Odkurzanie przemysłowe w cementowniach – korzyści środowiskowe i ekonomiczne


Pyły przemysłowe w cementowniach

Polski przemysł cementowy chlubi się mianem najnowocześniejszego w Europie. Szereg inwestycji przeprowadzonych w ostatnich 30 latach i wartych 10 mld złotych, umożliwiło znaczne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery przez polskie cementownie. Obniżenie emisji CO2 o blisko 40 % w znacznej mierze uzyskano dzięki zmianom technologicznym w zakresie wykorzystaniu paliw alternatywnych do uzyskania energii niezbędnej do wypalenia klinkieru. Jednak poza emisją CO2 bardzo istotnym problemem generowanym, przez branżę są pyły emitowane do otoczenia. Obecność pyłów w sąsiedztwie cementowni stała się wręcz ich znakiem rozpoznawczym. Szacuje się, że poza szkodami dla środowiska wynikającymi z emisji pyłów oraz wszelkiego rodzaju rozsypów tracone jest nawet 10% produkcji cementowni. Straty te w znacznym stopniu mogą być eliminowane poprzez ponowne wykorzystanie ich jako surowców do produkcji klinkieru oraz jako dodatków do cementu. Głównymi źródłami generowania są pyłów i rozsypów w cementowniach są: kruszarki i przesiewacze surowców, podnośniki kubełkowe i przenośniki taśmowe transportujące surowce, młyny oraz magazyny surowców, cementu a także strefy załadunku materiałów.

Systemy podciśnieniowe

Do zebrania osiadłych pyłów i rozsypów w cementowniach idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie podciśnieniowych systemów czyszczenia. Odkurzacze przemysłowe pozwalają na zebranie surowców i ponowne ich wykorzystanie w procesie produkcyjnym. Daje to bardzo wymierne korzyści ekonomiczne. Jednak na tym korzyści wynikające z zastosowania odkurzaczy się nie kończą. Zastosowanie odkurzaczy przemysłowych ułatwia utrzymanie czystości, poprawiając tym samym warunki pracy zatrudnionych w cementowni pracowników. Usunięcie pyłów z zakładu znacząco wpływa także na trwałość oraz ograniczenie awaryjności maszyn i urządzeń używanych podczas produkcji. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań w zakresie technik podciśnieniowych.

Mobilne i przenośne
odkurzacze przemysłowe

Rozwiązaniem zapewniającym mobilność urządzeń ssących jest wybór mobilnych lub przenośnych odkurzaczy przemysłowych. Te kompaktowe jednostki ssące o dużej mocy (12-168 kW), umożliwiają zasysanie drobnych pyłów i odpadów o wielkości do 40 mm. Tego typu rozwiązanie jest łatwe w obsłudze i może być z łatwością transportowane po zakładzie za pomocą ciągnika, dźwigu lub wózka widłowego. Istnieje szereg modeli odkurzaczy różniących się mocą i sposobem transportu oraz systemem opróżniania. Jednostki mobilne i przenośne mogą być wykorzystane zarówno jako urządzenia działające samodzielnie lub podłączyć je do istniejących systemów rurociągów.

Instalacje centralnego odkurzania

Instalacja centralnego odkurzania jest rozwiązaniem wykonywanym na zamówienie i składa się ze filtra-separatora, agregatu ssącego o mocy od 5 do 160 kW oraz systemu rurociągów. Rurociągi wyposażone są w zawory przyłączeniowe, do których podłącza się węże ze ssawami. Odpowiednie rozmieszczenie rurociągów na terenie zakładu zapewnia możliwość oczyszczenia nawet trudno dostępnych miejsc. System ten można uruchomić ręcznie bądź zdalnie - z dowolnego miejsca na terenie, na którym znajdują się rurociągi.

Zapytanie o produkt

* pola wymagane
X
Call Now Button