Odkurzacze przemysłowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Odkurzacze przemysłowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Odpowiednie oczyszczenie środowiska pracy jest kluczowe nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionych w zakładzie przemysłowym osób, ale też niezwykle istotne pod kątem utrzymania maszyn i linii produkcyjnych w dobrym stanie. Aby zachować porządek na terenie zakładu niezbędny jest jednak dobór odpowiedniego rozwiązania – zwłaszcza pod kątem odpadów i zanieczyszczeń, jakie są efektem ubocznym pracy przy danych surowcach.

Firmy produkujące odkurzacze przemysłowe i inne systemy oczyszczania w procesie produkcyjnym prześcigają się w rozwiązaniach, których celem jest utrzymanie porządku w miejscu pracy. Łatwo jednak zagubić się w ich gąszczu, stąd niezbędne jest, aby wybrać taki odkurzacz, który będzie najlepszy dla danego zakładu. Jakie rozwiązania są dostępne w temacie odkurzaczy przemysłowych? Podpowiadamy!

Odkurzacze jednofazowe – utrzymaj czystość na produkcji

Najpopularniejszym i podstawowym rozwiązaniem są odkurzacze, które mają charakter mobilny. Są to maszyny wyposażone w system jezdny, dzięki którym możemy taki odkurzacz w łatwy sposób transportować wszędzie tam, gdzie akurat jest taka potrzeba. Sprzęty tego typu podzielić można – ze względu na sposób ich zasilania – na odkurzacze jednofazowe i trójfazowe. Czym różnią się te dwa rodzaje od siebie?

Jak już wyżej wspomniano, podstawowa różnica pomiędzy odkurzaczem jedno- i trójfazowym polega na zasilaniu. Co za tym idzie, różne są też zastosowania i ich system pracy. Odkurzacz jednofazowy idealnie nadaje się do bieżącego utrzymywania czystości w zakładzie produkcyjnym. Mówiąc prościej, stosujemy je tam, gdzie odkurzacz potrzebny jest doraźnie, na przykład po skończonej pracy. Odkurzacze jednofazowe posiadają opuszczany w sposób kontrolowany zbiornik, dzięki czemu nie jest konieczne używanie jednorazowych worków. Zastosowanie niezależnych silników pozwala też na regulowanie mocy ssania, co może być kluczowe w niektórych sytuacjach.

Odkurzacze trójfazowe – większa moc, lepsze efekty


Odkurzacze trójfazowe na pierwszy rzut oka, różnią się tylko nieznacznie od ich jednofazowych odpowiedników. Jest to jednak mylne, ponieważ zastosowanie zasilania trójfazowego pozwala na utrzymywanie go w pracy ciągłej. Są zakłady produkcyjne, w których stały odciąg jest niezbędny, aby utrzymać środowisko pracy w dobrym stanie, stąd zastosowanie trójfazowego odkurzacza, jako elementu systemu centralnego odkurzania może być niezbędne. Choć – zaznaczmy – jest to sprzęt, który również z powodzeniem może być obsługiwany przez operatora i stosowany doraźnie.

Jego przewagą nad jednofazowym odpowiednikiem będzie jednak większa moc odkurzacza. Zarówno jedne jak i drugie natomiast, mogą być wyposażone w zbiornik ze stali nierdzewnej, filtr HEPA i czujnik napełnienia zbiornika. Gdzie mogą być stosowane? Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zanieczyszczeniami suchymi, pyłami, metalami ciężkimi, a nawet cieczami.

Odkurzacze ATEX – do zadań specjalnych


Szczególnym rodzajem odkurzaczy, są odkurzacze z certyfikatem ATEX – nazywające się tak od serii dyrektyw unijnych, które regulują kwestie związane z zagrożeniem wybuchowym w atmosferze, w związku z występowaniem w nim łatwopalnych pyłów. W dużym skrócie – odkurzacze tego typu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia atmosferą wybuchową, czyli taką, w której unoszą się łatwopalne mgiełki, pyły czy opary. Stosowane są w zakładach, w których odkurzany jest pył węglowy, biomasa czy cukier. Równie dobrze radzą sobie zarówno jako odkurzacze mobilne, jak i podłączone do centralnego systemu odkurzania.

Inne typu odkurzaczy przemysłowych


Oczywiście wymienione wyżej odkurzacze to nie wszystko. W zakładach o dużym zapyleniu świetnie sprawdzą się separatory – są to urządzenia, których celem jest właśnie odseparowanie pyłu od powietrza. Najlepsze sprzęty odseparowują nawet 95% pyłów, dzięki czemu powietrze ulega oczyszczeniu, co umożliwia bezpieczną pracę. Innym ciekawym sprzętem są filtrocyklony, które sprawdzają się w przemyśle cementowym, spożywczym czy energetyce, jako rodzaj filtra działającego przez impulsy sprężonego powietrza. Istnieją również odkurzacze mobilne o dużej mocy, które przewyższają siłą ciągu systemy stosowane w odkurzaczach trójfazowych, a także posiadające dużo większe zbiorniki. Idealne są one do miejsc, w których mamy do czynienia z bardzo dużą ilością pyłów. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj zapylenia występuje w Waszej firmie i jaką ilość zanieczyszczeń produkuje Twój zakład w trakcie pracy – podkreślamy, że w naszej ofercie znajdziecie wszystko, co jest niezbędne, aby utrzymać miejsce pracy w nienagannej czystości. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X